План за следене и наблюдение на Борисов от 1997 г., който съдържа шест страници, е изтекъл в сайта за анонимно изпращане на документи "Болканлийкс"
Сайтът за разследваща журналистика "Биволъ" публикува нови няколко страници за премиера, от които става ясно, че в ЦСБОП е имало подробен план за дело за оперативно наблюдение (ДОН) върху Бойко Борисов в началото на 1997 г.
От неделя насам "Биволъ" публикува няколко страници, свързващи премиера с МВР по времето, когато е бил в охранителния бизнес.
Новите документи, публикувани късно вечерта на 6 февруари, са план за следене, който съдържа шест страници, и който е изтекъл в сайта за анонимно изпращане на документи "Болканлийкс".
Документът е строго секретен, също като предложението за откриване на делото, пише "Биволъ".
Документите са подписани от оперативните работници Младен Георгиев и Иван Йовчев. И двата документа са утвърдени с резолюция на подполковник Спас Спасов на 24 февруари 1997 г.
още по темата
Станимир Флоров: Съществуват две дела "Буда"
20|19492
06.02.2013
Борисов: "Буда" се казваше делото за взривения джип на Цветелина Бориславова
316|57437
05.02.2013
Младен Георгиев пусна изявление за папката "Буда"
35|6480
05.02.2013
Американско издание: Най-могъщият политик в България е съратник на гангстери
0|55851
08.03.2007
Тъмното минало на Борисов в секретна грама
312|215032
26.05.2011
В подробния план за оперативно-издирвателни, агентурно-оперативни и оперативно-технически мероприятия е разписано как за Борисов трябва да се съберат данни от всички служби в държавата, да му се изготви психологически профил, да се приложат няколко различни СРС-та (СТРУМА, ОСЪМ и ВИТ - "Струма" - подслушване на помещение; "Осъм" - подслушване на телефони; "Вит" - наблюдение на кореспонденцията), да бъде следен с външно наблюдение и разработван с агентура за влияние.
Целта е да се определи "приоритетната престъпна ориентация" на Бойко Борисов, и при наличие на данни за престъпни действия той да бъде "реализиран", т.е. арестуван.
Във втория раздел освен събиране на информация за всички връзки и бизнеспартьори на обекта е предвидено в т.4 "установяване методите, лицата и посредниците за проникване в държавните органи - в кои държавни органи, спрямо кои лица."
Следващата точка изисква да се "установи съпричастността на Борисов към мощните икономически групировки, под чие влияние се намират и с чий капитал работят."
Точка 7 изисква "Изясняване взаимоотношенията на обекта с лица и фирми, свързани с престъпни прояви", пише още "Биволъ".
Третият раздел е посветен на използването на ОТМ (оперативно технически мероприятия - строго секретни средства за наблюдение) и негласен апарат (т.е. СРС).
Предвижда се следене на телефонните разговори, кореспонденцията, подслушване разговорите на обекта и неговото физическо следене.
Абзац от т.2 в този раздел гласи: "Установяване на Н.С.(нещатен сътрудник) с възможности за работа по обекта и обкръжението му. [...] Прецизен подбор на агентура за влияние върху вътрешно-личностните и външно-проявените действия на обекта."
Следващата т.3 звучи така: "Събиране и документиране на данни при изучаване на личността и поведението на обекта с подходящи С.С. (секретни сътрудници)".
"Буда" е бил особено интересен обект, който е бил подложен буквално на дисекция с всички налични методи и средства на МВР по онова време, коментира "Биволъ".
Негови нерегламентирани връзки и "проникване" в държавни органи не са били незабелязани и са били специално отчетени за разработка.
Подобен обем информация събирана целево и съдържаща ключови формули за манипулативно сугестиране на една личност дава огромни възможности за влияние върху нея и съответно води до обратна зависимост, коментира още "Биволъ".
Няма коментари:
Публикуване на коментар